Pildid

Tolmeldamine ja tolmeldajad

Tolmeldamine on üks eluslooduse poolt pakutav teenus, mida inimene vaatamata põllumajanduse arengule pole olnud võimeline asendama. Samal ajal sõltub tervelt 84% Euroopas kasvatatavate põllukultuuride viljumine või saagikus tolmeldajatest. Tolmeldamisteenust pakuvad putukad, kellest tuntumad on mesilased ja kimalased.

Enamus meie aia- ja põllukultuure õitsevad lühiajaliselt ning sageli korraga tuhandete hektarite kaupa. Muul ajal sõltuvad aga looduslikud tolmeldajad ja meemesilased looduses leiduvatest õitest. Üle kogu Euroopa on täheldatud looduslike tolmeldajate arvukuse suurt kahanemist, mis on suuresti seotud õiterohkete looduslike koosluste kadumisega.kimalane koldrohul

Meie looduslikest tolmeldajatest on olulisemad kimalased ja üksikelulised mesilased, kelle tundlikkus kevadistele jahedatele ilmadele on märksa väiksem kui meemesilastel. Kimalased teevad oma väikese pesa enamasti samuti pool-looduslikele rohumaadele, üksikelulised mesilased vajavad elupaigaks rookõrsi, saviseinasid jt kohti, kuhu saab  meisterdada väikese uru. Tolmeldajate arvukust saab suurendada nii koduaias kui põllumajandusmaastikul rajades lillerikkaid teeääri, põlluservasid ja niidulaigukesi või lihtsalt rikastades olemasolevaid niidulaigukesi rohkemate õitsevate taimedega.  Üksikeluliste mesilaste arvukuse suurendamiseks saab kodu- või ka tootmisaeda panna mesilashotelle. Tolmeldaja on Sinu sõber, kutsu ta oma aeda!